Bankovní půjčka a na co dávat pozor (listopad 2024)
Hledáte bankovní půjčku a nevíte, jak vybírat? Věnovali jsem přes 130 hodin, abychom je otestovali na vlastní kůži ✅ Vybrali jsme nejlepší z nich ⭐ Vyplňte jen jeden formulář a vyberte si z předschválených nabídek ☝️
Srovnání jednotlivých půjček
Nebo se podívejte sami na srovnání půjček. Nemusíte ztrácet čas prohlížením webů, vyplňováním mnoha žádostí a riskovat jejich zamítnutí. Využijte náš online vyhledávač půjček, vyplňte jen jednu žádost a hned víte, kde vám opravdu půjčí.
Bankovní půjčka a na co dávat pozor ({month} {year})
Osobní bankovní půjčky bývají hůře dosažitelné, ale levnější a ve výsledku i bezpečnější. To samozřejmě neznamená, že by půjčky nebankovní neměly místo na trhu. Jsou pružnější a vstřícnější v podmínkách poskytnutí, někdy i v ceně. Až 50 % nebankovních společností nabízí první půjčku zdarma. S tím se u bank nesetkáte s výjimkou některých kreditních karet v rámci bezúročného období.
Portfolio nebankovních poskytovatelů není malé. Půjčují od tisíců korun na cokoliv až po milionové půjčky na bydlení. V bankách natrefíte na půjčky na auto, na rekonstrukci či na zelené technologie. Vzhledem k rozsahu bankovního trhu, jsme pro vás sepsali stručného průvodce výběrem bankovní půjčky.
Komu je určena bankovní půjčka
Bankovní půjčky jsou nejbezpečnějšími na celém trhu. Určeny jsou každému, kdo disponuje dostatečnou úvěruschopností, což znamená dobrou dobrou platební historii bez negativních záznamů v registrech a příjmy postačující jak k úhradě běžných výdajů, tak k pravidelnému odesílání splátek.
Porovnání bankovní půjčky s jinými typy půjček
Bankovní půjčka bývá poskytována od jednoho roku trvání. Jen výjimečně se lze setkat s kratší splatností (naprosté minimum jsou tři měsíce). Naopak maximum atakuje u hypoték i 40 let. U běžných půjček bez zástavy se splatnost pohybuje okolo 12 let. Nejocenovanější výhodou bankovních půjček bývá možnost rozložení splátek do delšího období, aby se zátěž z pravidelných plateb snížila na minimum.
Naproti tomu nebankovní půjčky se u více než poloviny poskytovatelů dají vyřídit pro nízké částky a s velmi krátkou dobou splatnosti, i jen několika dní. Poskytovatelé sice povolují odklad splátky, ale bez poplatku se to neobejde. Až na výjimky je nebankovní půjčka dostupnější, často i rychleji vyřízená a vyplacená.
Možná vás překvapí, že i bankovní půjčka se dá vyřídit jako úvěr bez dokládání příjmů. Je tím samozřejmě myšleno bez dokládání papírového potvrzení o pravidelných příjmech, podepsaného zaměstnavatelem. Namísto něj si banka vyžádá výpisy z účtu.
Půjčka na auto je druhou nejčastější účelovou půjčkou od banky. První je hypotéka na bydlení, či půjčka na rekonstrukci. Proč půjčují banky na auto účelově? Protože pořízeným autem se ručí. Kdyby klient přestal mít na splácení, auto banka zabaví a zpeněží, a tím nesplácený dluh elegantně vyřeší.
Výsledek žádosti o bankovní půjčku vám dá upřímnou odpověď na otázku, jak jste na tom s osobními financemi. Jestliže uspějete, je vaše situace ohledně peněz dobrá. Dojde-li k zamítnutí, zajímejte se o důvody. Když vám je banka nesdělí (což nemusí), nechte si vystavit výpis z registru dlužníků. Možná v něm “trčí” zápis, o kterém nevíte.
Mýty a omyly o bankovní půjčce
- bankovní půjčky jsou velké, nedá se půjčit pár korun do výplaty. Omyl. Bankovní půjčky začínají už na 2 000 Kč (i když jen velmi výjimečně). Nejkratší sjednatelnou dobou splácení jsou tři měsíce, ale úvěr můžete kdykoliv splatit předčasně.
- vyřízení bankovní půjčky trvá dlouho. Mýtus. Banky se dávno přizpůsobily trendu online půjčování s rychlým vyřízením i výplatou. A některé půjčují dokonce i o víkendech.
- žádost o půjčku od banky bývá komplikovaná. Mýtus. Dnešní online digitální systémy o vás vědí mnohé, a tak se banky musejí ptát na méně záležitostí.
Plusy a mínusy bankovní půjčky
Jaké jsou klíčové výhody bankovní půjčky
✅ nižší úrok i RPSN
✅ k mání nižší i vyšší půjčky
✅ mnoho typů půjček, i dle účelu využití
✅ splácení lze dlouhodobě rozložit do nízkých částek
✅ výhodné refinancování nebo konsolidace nebankovních půjček
✅ bezpečná půjčka
Jaká jsou potenciální rizika a nevýhody bankovní půjčky
❌ obecně nízká dostupnost
❌ někdy komplikovanější vyřízení
❌ cizinci vždycky musí osobně na pobočku
❌ úvěrové riziko (i když patří k nejnižším)
Jak získat bankovní půjčku
Prvním krokem je bezpečný výběr půjčky. Využijte online srovnávač půjček, který vám ušetří přeskakování mezi stránkami jednotlivých bank. Na jednom místě najdete základní nabídku bankovního trhu i podrobné informace o každém z úvěrů.
Řiďte se podle ceny (RPSN) i podmínek splácení. Především předčasné splacení zdarma nebo odklad splátky za symbolický poplatek jsou tím, co dělá půjčku výhodnější. O vítěznou nabídku požádáte pomocí jednoduchého online formuláře.
Jakmile jej banka obdrží, ozve se vám s dalšími instrukcemi k dokončení žádosti. Připravte si osobní doklady (případně BankID) a výpisy z účtů. Pokud by banka požadovala další dokumenty, dá vám vědět.
Půjčku získá žadatel, jehož příjmy postačují k úhradě splátek a běžných výdajů i k tvorbě finančních rezerv. Samozřejmostí je dobrá historie v registrech.
Tipy a triky
- Se získáním úvěru může pomoci spoludlužník nebo ručitel. Jakmile budete na půjčku dva, vaše úvěruschopnost se zvýší. Ale požadovaná částka úvěru zůstává na původní úrovni.
- Některé banky nabídnou slevu, když si u nich zařídíte účet a z něj si necháte splátky strhávat inkasem. Pozor ale, aby si banka neúčtovala poplatky za vedení. Pokud ano, porovnejte je se slevou z úvěru, pak teprve se rozhodujte.
- Vyšší pravděpodobnost schválení je u refinancování nebo konsolidace. Samozřejmě za předpokladu, že současné půjčky řádně splácíte. Jakmile banka vidí dobrou historii splácení, sníží nároky na skóring, neboť jste již prověřeni splácením současných závazků.
Závěr
Nejbezpečnějšími na trhu zůstávají půjčky bankovní. S tím se pojí vyšší nároky na získání i možnost nastavit mírnější tempo splácení. Šanci na získání zvýšíte prostřednictvím spoludlužníka či ručitele. Bankovní půjčkou lze výhodně zlevnit současnou dražší půjčku od jiné banky, či od poskytovatele nebankovního. Výběr z tolika variant si usnadníte v online srovnávači, kde si půjčky porovnáte pohodlně, z jednoho místa.
Zdroje
- Odbor Finanční trhy I. Zpráva o vývoji finančního trhu v roce 2022. In: Ministerstvo financí České republiky [online]. 22.6.2023.
- Bc. Milan Staněk. Analýza úvěrů a půjček – požadavky poskytovatelů na finanční účetnictví podniku. In: Jihočeská univerzita [online]. 30.4.2013.
- KLEPÁČKOVÁ, Kristýna. Nebankovní úvěry a půjčky na finančním trhu České republiky [online]. Brno, 2015.
- SYROVÝ,Petr; TYL, Tomáš. Osobní finance: řízení financí pro každého. 1.vyd. Praha: GRADA Publishing, a.s., 2011. 208 s. ISBN 978-80-247-3813-0.
- Průzkumy a indexy. Finanční gramotnost Čechů 2023. In: ČBA [online]. 20.7.2023.
- REDAKCE. Exekuce v roce 2023: Jak probíhá, jak je možné ji zastavit a co všechno může exekutor zabavit. In: Člověk v tísni [online]. 13.7.2023.
Mohlo by vás zajímat
-
Pojištěná půjčka
Půjčka Pojištěná půjčka
-
Creditportal
Půjčka Creditportal
-
ExpressCash
Půjčka ExpressCash
-
Rerum
Půjčka Rerum
-
Zaplo
Půjčka Zaplo
-
CoolCredit
Půjčka CoolCredit