Co dělat, když zamítnou půjčku a na co dávat pozor【prosinec 2024】
Hledáte co dělat, když zamítnou půjčku a nevíte, jak vybírat? Věnovali jsem přes 130 hodin, abychom je otestovali na vlastní kůži ✅ Vybrali jsme nejlepší z nich ⭐ Vyplňte jen jeden formulář a vyberte si z předschválených nabídek ☝️
Srovnání jednotlivých půjček
Nebo se podívejte sami na srovnání půjček. Nemusíte ztrácet čas prohlížením webů, vyplňováním mnoha žádostí a riskovat jejich zamítnutí. Využijte náš online vyhledávač půjček, vyplňte jen jednu žádost a hned víte, kde vám opravdu půjčí.
Co dělat, když zamítnou půjčku a na co dávat pozor【{month} {year}】
Ne vždy je žadatel o úvěr natolik bonitní, aby mu byla schválena hned první žádost o půjčku. To, že vám banka nepůjčí, ale neznamená, že neuspějete jinde. Existují další možnosti, co dělat, když vám v bance zamítnou půjčku.
Se sníženou bonitou nemusíte spoléhat na neověřené a lichvářské nabídky. Až tři čtvrtiny poskytovatelů vám poskytnou úvěr i přesto, že máte záznam v některém z registru dlužníků. Polovinu společností nevyděsí, že jste po insolvenci. K penězům se i ve zhoršené finanční situaci snadno dostanete díky online srovnávači.
Komu je určena co dělat, když zamítnou půjčku
Důvody zamítnutí půjčky jsou typické především u nebonitních klientů. Ti se často snaží o sjednání bankovní půjčky. Protože je ale snížena pravděpodobnost včasného splacení úvěru, klient se musí obrátit na nebankovní společnosti nebo soukromé poskytovatele. Zpravidla se jedná o žadatele s nepravidelnými příjmy či záznamem v registru dlužníků. Ti peníze potřebují na nečekané finanční výdaje. Často sjednávají například mikro půjčku bez registru.
Porovnání co dělat, když zamítnou půjčku s jinými typy půjček
Po zamítnutí půjčky člověk zpravidla nemá jinou možnost, než sjednat úvěr u nebankovní společnosti či u soukromého poskytovatele. Ne všichni tito poskytovatelé jednají dle zákonných podmínek. Ničím neobvyklým nejsou lichvářské nabídky. Automaticky je u těchto úvěrů běžná vyšší úroková sazba, sankce či další poplatky.
Úvěry sjednané poté, co byla zamítnuta půjčka mohou být obdobné jako půjčka bez registru nebo bez doložení příjmů. Všechny tyto půjčky jsou nabízeny méně bonitním žadatelům za méně výhodných podmínek. Vyšší riziko nesplacení splátek se poskytovatel snaží kompenzovat vyššími náklady za půjčení peněz.
Pokud vám byla zamítnuta žádost o úvěr u některé z licencovaných společností, těžko dosáhnete na účelovou půjčku na auto. Ta je, stejně jako bankovní půjčky, sjednávána pouze s bonitními žadateli. Za ručení majetkem a vysokou bonitu klient uzavře levný úvěr s ověřenou společností. Peníze ale může použít pouze na pořízení vozidla.
Kvůli zhoršené finanční situaci vám může být zamítnuta bankovní půjčka. V případě, že máte dluhy a nepravidelné příjmy nízké hodnoty, sjednat lze půjčku na OP. Ta ověřuje pouze totožnost žadatele, zřídka i pravidelné příjmy. Žadatelé díky tomu mohou sjednat úvěr i přesto, že je jejich bonita nízká. Obvykle se jedná o půjčení nižších částek. Nelze tak sjednat půjčku 300000 Kč a další úvěry vyšší hodnoty.
Po zamítnutí půjčky je sjednání úvěru se solidním poskytovatelem komplikovanější. Stále je ale možné narazit na společnost nebo soukromého poskytovatele, který jedná dle zákona. Ověření solidnosti poskytovatele věnujte dostatečnou pozornost. Zásadní jsou informace uvedené ve smlouvě.
Mýty a omyly co dělat, když zamítnou půjčku
To, že dojde k zamítnutí půjčky rozhodně neznamená, že klient nemá šanci sjednat bezpečný úvěr. Spousta licencovaných společností při posuzování bonity klienta přimhouří oko. Můžete si sjednat úvěr i přesto, že máte dluhy, horší dlužní minulost či nižší a nepravidelné příjmy. Za úvěr si sice připlatíte, vaše bezpečí ale nebude ohroženo.
Plusy a mínusy půjčky
Jaké jsou klíčové výhody
✅šance nalézt licencovaného poskytovatele
✅první půjčka může být zdarma
✅krátkodobé zadlužení přinese menší riziko
✅možnost sjednání online i osobně
✅peníze lze použít na cokoliv
Jaká jsou potenciální rizika a nevýhody
❌okamžité obrácení se na neověřeného poskytovatele
❌pozor na skryté poplatky
❌často vyžadovány poplatky předem
❌sankce při pozdních splátkách
❌předčasné splacení nemusí být zdarma
Co dělat, když zamítnou půjčku
Pokud byla žadateli o úvěr zamítnuta žádost, často se bojí, že nebude schopen sjednat výhodnou půjčku. To se mu snadno a rychle povede s online srovnávačem. Stačí vyplnit krátký formulář a klient se okamžitě může pustit do porovnávání jednotlivých nabídek. Kromě bezpečnosti je zásadní i celková cena půjčení peněz. O ní nejvíce napoví výše RPSN.
Nebankovní půjčky lze sjednat osobně i online. Osobní sjednání nahrává okamžitému vyplacení v hotovosti. Online si lze peníze půjčit se zasláním na bankovní účet. Od podání žádosti až po vyplacení peněz v obou případech může uplynout pouze pár hodin. Je ale nutné vybrat vhodného poskytovatele.
Lidé se sníženou bonitou mají poměrně jednoduchou situaci při dokládání příjmů. Kromě doložení bonity dvěma osobními doklady nemusí být vyžadovány žádné další dokumenty. U výhodnějších úvěrů žádají poskytovatelé alespoň doložení pravidelných příjmů.
Snadnému schválení a zlepšení podmínek úvěru pomůže například doložení příjmů celé domácnosti. Čisté měsíční příjmy by měly být natolik vysoké, aby ke splátkám bylo využito maximálně 50 %. Pomoci při schvalování žádosti může i smlouva na dobu neurčitou a čisté registry dlužníků.
Tipy a triky
V případě zamítnuté půjčky se u dalších žádostí klient musí zaměřit především na doložení své bonity. Na místě je například ručení majetkem nebo třetí osobou. Pokud je překážkou záznam v některém z registru dlužníků, klient se může pokusit o výmaz svého jména. To je v některých případech možné ještě před oficiálním datem.
Před podepsáním smlouvy si ověřte, jakým způsobem poskytovatel řeší finanční problémy při neschopnosti splácet úvěr. Sankce za pozdní splátky jsou součástí každého úvěru. U ověřených poskytovatelů lze využít například odložení splátek nebo vytvoření splátkového kalendáře.
Pokud jste sjednali úvěr, který nejedná podle zákona, obrátit se o pomoc můžete na finanční arbitr. Ten vám zadarmo pomůže vyřešit jakékoliv úvěrové problémy. Jeho služby jsou zadarmo a arbitr se snaží, aby vše proběhlo hladce a ve prospěch obou zúčastněných stran.
Závěr
Poté, co je žadateli o úvěr zamítnuta bankovní či nebankovní půjčka, může být při sjednávání jiného úvěru poměrně skeptický. Obavy však nejsou na místě. V případě, že využijete online srovnávač, dokážete i tak sjednat ověřený úvěr, u kterého se nemusíte bát o svou finanční bezpečnost.
Spousta nebankovních úvěrů je nabízena za vyšší úrokovou sazbu, poplatky či další sankce. Tomu se kvůli snížené bonitě pravděpodobně nevyhnete. Je ale jen a pouze na vás, s jak moc solidním poskytovatelem smlouvu podepíšete.
Zdroje
- REDAKCE. Index odpovědného úvěrování: nejlepší pomocník při výběru půjčky. In: Člověk v tísni [online]. 10.7.2023.
- Bc. Lucie Kaslová. Peer to Peer půjčky. In: Západočeská univerzita [online]. 12.4.2022.
- Průzkumy a indexy. Finanční gramotnost Čechů 2023. In: ČBA [online]. 20.7.2023.
- Bc. Milan Staněk. Analýza úvěrů a půjček – požadavky poskytovatelů na finanční účetnictví podniku. In: Jihočeská univerzita [online]. 30.4.2013.
- Iva Špačková. Češi se noří do dluhů, peníze na chod rodiny občas nemá už čtvrtina z nich. In: seznamzpravy.cz [online]. 2023.
- Tomáš Nidetzký: Nebankovní poskytovatelé úvěrů musí mít nově licenci – Česká národní banka. [online]. Copyright © ČNB {year}.
Mohlo by vás zajímat
-
Pojištěná půjčka
Půjčka Pojištěná půjčka
-
Creditportal
Půjčka Creditportal
-
ExpressCash
Půjčka ExpressCash
-
Rerum
Půjčka Rerum
-
Zaplo
Půjčka Zaplo
-
CoolCredit
Půjčka CoolCredit