Půjčka s ručením nemovitostí a na co dávat pozor【prosinec 2024】
Hledáte půjčku s ručením nemovitostí a nevíte, jak vybírat? Věnovali jsem přes 130 hodin, abychom je otestovali na vlastní kůži ✅ Vybrali jsme nejlepší z nich ⭐ Vyplňte jen jeden formulář a vyberte si z předschválených nabídek ☝️
Srovnání jednotlivých půjček
Nebo se podívejte sami na srovnání půjček. Nemusíte ztrácet čas prohlížením webů, vyplňováním mnoha žádostí a riskovat jejich zamítnutí. Využijte náš online vyhledávač půjček, vyplňte jen jednu žádost a hned víte, kde vám opravdu půjčí.
Půjčka s ručením nemovitostí a na co dávat pozor【{month} {year}】
Bankovní půjčka s ručením nemovitostí je typicky hypotéka. Spotřebitelům se poskytuje na pořízení nebo rekonstrukci bydlení, získat ji však můžete i jako neúčelovou v podobě “americké” hypotéky. Jde vždy o vysoký úvěr, ve stovkách tisíc až milionech korun. Smlouva o hypotéce se uzavírá až na třicet let, avšak s fixací úrokové míry na několik let dopředu. Zástava nemovitosti slouží jako ručení.
Dále existuje půjčka bez registru s ručením nemovitostí. Název napovídá, že půjde o půjčku nebankovní. Úvěry se záznamem v BRKI, NRKI nebo SOLUS nabízí zhruba 75 % všech licencovaných nebankovních poskytovatelů. S ručením nemovitostí se u dobrých licencovaných půjček většinou nesetkáte. Požadavek na ručení bydlením i za běžný úvěr je doménou úvěrových firem bez licence. Od těch se držte raději dál.
Komu je určena půjčka s ručením nemovitostí
Bankovní půjčka s ručením nemovitostí je určena všem, kdo chtějí zmodernizovat své bydlení, případně si byt nebo dům teprve pořídit. Nebo si půjčit vysokou částku na cokoliv a proti zástavě svého bydlení. Banky umějí půjčit formou hypotéky také na pozemek (na němž se bude bydlení stavět), nebo na výplatu již proinvestovaných peněz, za něž už jste část bydlení postavili, či zrekonstruovali.
Před nebankovní půjčkou s ručením nemovitostí, zejména pokud jde jen o drobnější částky cirka do 100 tisíc korun, musíme varovat. Pocházejí od nelicencovaných společností nebo od soukromých investorů bez povolení půjčovat spotřebitelům. Tito poskytovatelé nepodléhají pravidlům zákona o spotřebitelském úvěru, a tak si mohou do smlouvy připravit nečekané kličky, s nimiž vás o nemovitost snadno a rychle připraví.
Porovnání půjčky s ručením nemovitostí s jinými typy půjček
Půjčka s ručením nemovitostí, pokud se poskytuje na licencovaném trhu se spotřebitelskými úvěry a pod dohledem ČNB, může být buď dlouhodobou půjčkou na bydlení, nebo neúčelovým úvěrem. A to jak bankovním, tak i nebankovním. Jako ručení za splácení tak vysoké půjčky se zde využívá nemovitost určená k bydlení.
Hypotéka často bývá účelovým úvěrem a je poměrně těžké ji získat. Stát totiž reguluje i požadavky na bonitu klienta, který si hypotéku vyřizuje. Mladí lidé přitom mají jistou úlevu, protože se předpokládá jejich delší pobyt na pracovním trhu, a tím pádem i delší kariérní (a platový) růst.
Nebankovní půjčka bez registru s ručením nemovitostí je jiná kategorie. Většinou lichvářská půjčka pro dlužníky, kdy si poskytovatel nechá i za nízkou půjčenou částku ručit nemovitostí. Přitom nasadí vysoké úroky a poplatky, aby zvýšil pravděpodobnost, že žadatel spadne do problémů se splácením. Následuje rychlé zabavení nemovitosti a její prodej.
Než upsat své bydlení takovým společnostem, raději se poohlédněte jinde. Výhodnější jsou například půjčky od lidí, kde můžete dosáhnout na nižší úrok než v bance, a to i s nižší bonitou. Možná jste nevěděli, že nebankovní půjčka 10000 korun (ale někde i vyšší), se dá získat jako první půjčka zdarma, a často bez registru. Rozhodně však bez ručením nemovitostí.
Regulace trhu se spotřebitelskými úvěry dává klientům půjček značné výhody a možnosti, jak se bránit u případných sporů. Zakazuje nekalé praktiky v podobě právních kliček ve smlouvě, ale i půjčky na směnku nebo rozhodčí doložku, které jsou dodnes běžné u úvěrů podnikatelských. Díky tomu se spotřebitelé nemusejí o půjčkách příliš učit, aby zůstali v bezpečí. Stačí si vyřídit úvěr u licencované banky či nebankovní společnosti. A mít jistotu, že dokáží splácet.
Mýty a omyly o půjčce s ručením nemovitostí
- Každá půjčka s ručením nemovitostí je bezpečná – omyl. V podání od lichvářské společnosti se o bezpečnou nebankovní půjčku rozhodně nejedná.
- Nemovitostí se u banky ručí jen za půjčku na bydlení – omyl. Nemovitostí se u banky může ručit i za neúčelový úvěr, tzv. americkou hypotéku.
Plusy a mínusy půjčky
Jaké jsou klíčové výhody půjčky s ručením nemovitostí
✅ lze získat vysoké částky: až v milionech korun
✅ účelová i neúčelová půjčka
✅ splácení lze nastavit i na desítky let
✅ díky hypotéce odpadá povinnost platit nájem
✅ nelicencované půjčky se zástavou jsou snadno dosažitelné
Jaká jsou potenciální rizika a nevýhody půjčky s ručením nemovitostí
❌ dlouhodobý závazek
❌ u hypotéky se vyžaduje vysoká bonita klienta
❌ úroková míra je jistá jen po období fixace
❌ splátky se mohou během trvání hypotéky i více než zdvojnásobit
❌ riziko podvodu u nelicencované půjčky se zástavou
❌ riziko ztráty nemovitosti, kterou ručíte
Jak získat půjčku s ručením nemovitostí
Získání půjčky s ručením nemovitostí není snadné. Zejména pokud jde o hypotéku. Jestliže stojíte o půjčku na bydlení, případně o americkou hypotéku, kontaktujte srovnávač hypoték, případně jiné hypoteční specialisty a poradce. Výběr hypotéky bez pomoci odborníka je dnes už v podstatě nemožný: nabízejí mnoho kombinací, ale vyhrazují si i spousty výjimek.
Na vyřízení menší půjčky s ručením nemovitostí od soukromého investora nebo úvěrové společnosti bez licence raději hned zapomeňte. K získání malé rychlé půjčky se nemovitost nezastavuje nikdy! Porozhlédněte se v našem srovnávači po nabídkách bezpečných půjček bez zástavy.
Ověřené nebankovní společnosti je poskytují bez registru a prokazování příjmu od zaměstnavatele. Stačí vyplnit jediný formulář a my s ním oslovíme více poskytovatelů najednou. Během pár okamžiků se dozvíte, kde vám žádost předschválili a na koho se s jistotou obrátit. Následujícími kroky už vás provede zvolený poskytovatel úvěru.
Tipy a triky
- akceptujte jen spotřebitelský úvěr, žádný jiný
- splátky si nechte nastavit tak, abyste je zvládli odeslat v každém měsíci trvání půjčky
- zástava nemovitosti patří jedině k hypotéce
- menší půjčka (do cca 200 000 Kč) se má obejít bez ručení nemovitostí
- namísto zástavy přiberte k menší půjčce spolužadatele nebo ručitele
Závěr
Půjčka s ručením nemovitostí může mít dvě podoby: hypotéka (spotřebitelský úvěr) a soukromá půjčka od lichváře (bez licence ČNB). Hypotéku nabízejí banky i nebankovní společnosti, ale jen na vyšší částky. I nižších půjček nedává zástava nemovitosti smysl, legislativa ji ani nepovoluje. Stojíte-li o menší půjčku, zapomeňte na ručení nemovitostí. Oslovte licencované poskytovatele v našem online srovnávači a vyřiďte si bezpečný online úvěr bez ručení, ale zato s plnou ochranou spotřebitele.
Zdroje
- Bc. Jana Kohoutková. Analýza a srovnání spotřebních úvěrů v České republice. In: Vysoká škola báňská [online]. 2022.
- REDAKCE. Jak na peníze s Českou bankovní asociací. In: ČBA [online]. 30.5.2019.
- REDAKCE. SPECIÁL JAK NA ÚVĚRY. In: Bankovní poplatky [online].
- Průzkumy a indexy. Finanční gramotnost Čechů 2023. In: ČBA [online]. 20.7.2023.
Mohlo by vás zajímat
-
Pojištěná půjčka
Půjčka Pojištěná půjčka
-
Creditportal
Půjčka Creditportal
-
ExpressCash
Půjčka ExpressCash
-
Rerum
Půjčka Rerum
-
Zaplo
Půjčka Zaplo
-
CoolCredit
Půjčka CoolCredit